Relikwie a Pastuszkowie

Objawień maryjnych w Fatimie doznawało troje dzieci. 10-letnia Łucja była najstarszym z trojga dzieci, które były świadkami objawień  od maja do października 1917 w Fatimie. Towarzyszyli jej kuzyni, rodzeństwo Franciszek i Hiacynta.

Francisco Marto - Franciszek – urodził się 11 czerwca 1908 r. w Aljustrel, zmarł  4 kwietnia 1919 r. W odróżnieniu od swej młodszej siostry był bardziej spokojny, refleksyjny. Cechował się głęboką wiarą i lubił kontemplować. W rodzinnym domu panował zwyczaj wspólnego odmawiania różańca. Dzieci od najmłodszych lat pomagały rodzicom w uprawie roli i wypasie owiec. Całe swe życie i pokutę ofiarował, aby pocieszyć Pana Jezusa. W związku z pandemią grypy hiszpańskiej u Franciszka wywiązało się zapalenie płuc, które było przyczyną jego śmierci. Krótko przed śmiercią na swą prośbę przyjął I Komunię Świętą. Wraz z siostrą został beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 maja 2000 r. w Fatimie, a 13 maja 2017 r. kanonizowany przez papieża Franciszka.

Jacinta Marto - Hiacynta – urodziła się  11 marca 1910 r. w Aljustrelu, zmarła 20 lutego 1920 r. Urodziła się 11 marca 1910 r. w Aljustrel. W odróżnieniu od innych dzieci w jej wieku, cechowa ją powaga. Objawienia Matki Bożej wzbudziły w niej głęboką litość nad grzesznikami i współczucie na myśl o czekających ich po śmierci mękach piekielnych. Swe modlitwy zanosiła o nawrócenie grzeszników, jak również podejmowała pokutę w ich intencji. To Hiacynta przekazywała opis wizji o wielkich wydarzeniach w skali światowej, które miały się rozegrać ok. 1940 r.  U Hiacynty rozwinęło się ropne zapalenie opłucnej. Przeszła operację, podczas której usunięto jej dwa żebra. Ze względu na stan jej serca nie mogła być w pełni znieczulona, zastosowano znieczulenie miejscowe za pomocą chloroformu. Swoje cierpienia ofiarowała za nawrócenie grzeszników. Z Spodziewała się swojej śmierci w młodym wieku, ponieważ w przeddzień śmierci powiedziała: Matka Boża ukaże się znowu, lecz nie mnie.

Łucja dos Santos  Lúcia Santos - siostra Łucjaurodziła się  22 marca 1907 r. w Aljustrel, zmarła 13 lutego 2005 r.  W 1913 Łucja przeżyła pierwsze spotkanie z Maryją, gdy w dniu pierwszej spowiedzi Najświętszej Maryi Pannie, Figura Matki Bożej Różańcowej w kościele parafialnym w Fatimie wówczas się do niej łagodnie uśmiechnęła. W latach 1915-1916 doświadczyła objawień Anioła w Loca do Cabeço, a w 1917 objawień Fatimskich.  W 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Doroty w Vilar (Porto), a w 1948 wstąpiła do zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Coimbrze. Przyjęła w zakonie imię siostry Marii Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Łucja w 1925 miała objawienia Maryjne związane z nabożeństwem pierwszych sobót i kolejne 13 czerwca 1929, kiedy to Maryja przekazała prośbę o poświęcenie Rosji przez papieża Jej Niepokalanemu Sercu. 31 sierpnia 1941 Siostra Łucja ujawnia pierwsze dwie części tajemnicy fatimskiej, a 17 czerwca 1944 trzecią część tajemnic. 13 lutego 2017, w dwunastą rocznicę śmierci siostry Łucji, zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego i dokumenty zostały skierowane do Stolicy Apostolskiej.

Ciekawostki

Ciała świętych Franciszka i Hiacynty spoczywają w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. W 2006 roku obok doczesnych szczątków dzieci spoczęło ciało siostry Łucji.

Wspomnienie świętego rodzeństwa jest obchodzone 20 lutego.

Szczególnym miejscem kultu Franciszka i Hiacynty Marto w Polsce jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Wzniesiono je jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. W tamtejszym kościele znajdują się relikwie świętych.