Znaczenie symboli Świąt Bożego Narodzenia

Choinka
Choinka, która przywodzi nam na myśl „drzewo życia” z raju. Ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców – Adama i Ewę. Przypomina nam naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Drzewko bożonarodzeniowe z wiecznie zielonymi gałązkami jest symbolem życia wiecznego, które wysłużył nam Jezus Chrystus. Światła umieszczone na choince przypominają światło jakie rozbłysło nad grotą betlejemską w dniu narodzenia Chrystusa. Ozdoby choinkowe symbolizują łaski Chrystusowe zesłane na ludzi oraz nasze dobre uczynki.

Sianko wigilijne i wolne miejsce przy stole
Powszechnie zachowany jest zwyczaj wkładania sianka pod obrus na stole wigilijnym, przy którym będzie spożywana uroczysta wieczerza wigilijna. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej i Maryi, która złożyła Dziecię na sianie w żłobie. Dodatkowe nakrycie stawiamy dla podróżującego, przypadkowego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy serdeczną pamięć o naszych bliskich, także zmarłych, którzy nie mogą spędzić świąt razem z nami.

Opłatek wigilijny
Łamanie się opłatkiem oznacza poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnim. Jest wyrazem miłości, przyjaźni, pojednania i pokoju.

Parafia w Kąpinie pw. Matki Boskiej Fatmiskiej
© 2022 wszelkie prawa zastrzeżone | polityka prywatności

Kontakt